Lišta výběru rubrik.

Paintball

Paintball je moderní, rychle rozvijející se adrenalinový sport nebo hra, kde není důležíta fyzická kondicie nebo síla, ale především schopnost se správně rozhodnout a nebát se riskovat. Painball je týmová hra, tudíž je důležitá komunikace mezi hráči a také spravná taktika. která je klíčem k uspěchu. My se Vás pokusíme zavést do tajů této hry, představíme několik způsobů jak si zahrát skvělou hru a pobavit se, povíme Vám také, co k této hře potřebujete a jak si správně tuto hru zahrát. Paintbal je plný napětí a vzrušení, dobrodružství a především baječná zábava


 

O paintballu z historie

První zárodky paintballu se zrodily v Austrálii, a to před několika desítkami let, přesněji tehdy, když pastevci ovcí začali používat vzduchové pistole vystřelujicí kuličky plněné nesmyvatelným barvivem na značkovaní svého stáda.To se přeneslo do Spojených států a pravděpodobně již tehdy se odehrály první přestřelky mezi honáky. Tohoto nápadu se ujala armáda a po drobných úpravách, hlavně co se týče výroby kuliček a smývatelnosti barvy, jej začala používat při výcviku. No, a to byl krůček, po kterém se "to" dostalo ven. Paintball se vrátil jako sportovní disciplína. První oficialní turnaj se odehrál v roce 1981 ve státě New Hampshire v USA a pak se začal šířit světem, v Kanadě, Austrálii, poté v západní Evropě a v Japonsku. K nám se paintball dostal asi o 11 let později zásluhou Borise Browna, který zahájil provoz prvního paintballového hřiště.


Styl hry

I v tomto sportu existuje několik stylů nebo spíše orientací. Obecně základními styly jsou sportovní a military paintball, které se pak dělí na několik podskupin. Každý styl má svá specifika a v každém se klade důraz na něco jiného. Zatímco u sportovního paintballu se klade důraz na kadenci zbraní, výrazné oblečení a co nejrychlejší (nejefektivnější) ukončení hry, u military paintballu jde o co největší přesnost, maskování a postupném efektivním zneškodnění protihráče. Každý styl má samozřejmě své kouzlo, ale u obou zažijete stejné napětí a vzrušující hru. Samozřejmou podmínkou je, že se do této hry plně vžijeme a chceme se hry zúčastnit.

Paintball se hraje jak rekreačně na přírodních hřištích (většinou děj hry připomíná spíše výcvik speciálních jednotek, přičemž důraz je kladen na utajení a dobře promyšlenou taktiku), tak i jako vrcholový sport hraný na hřištích postavených z nafukovacích překážek (zde je kladen důraz na technické vybavení hráčů).

Mezi další oblíbené herní varianty patří i dobývání objektů, záchrana rukojmí či zneškodnění bomby... Princip hry však zůstává vždy stejný, porazit nepřítele a dobrá taktika. Způsob hry také ovlivňuje počet zúčastněných hráčů. Časový limit her bývá většinou patnáct až dvacet minut, vždy však záleží na variantě dané hry.


Pro představu uvádíme několik typů her

Standardní typ hry - Tuto hry hrají dva týmy, tým "A " a tým "B". Tým "A" se jde ukrýt do daného prostoru hřiště, tým "B" vyráží v časovém skluze, cca 3 minuty, eliminovat tým "A". Čas hry se pohybuje od patnácti do třiceti minut (závisí na počtu hráčů). Vítězí tým, který eliminuje protihráče v kratším čase.

Hra o vlajku - Každý tým má svoji základnu, kde je viditelně a dostupně umístěná vlajka. Každý tým se snaží získat protivníkovu vlajku a donést ji pořadatelům. Tým, který přinese vlajku jako první vyhrává. Každý tým vyráží po dohodnutém signálu .Pokud "vlajkonoš" bude cestou k pořadatelům obránci eliminován, zanechá vlajku na místě a odchází z hřiště. Obránci mají za povinnost vlajku odnést zpět na svoji základnu, na původní místo. Hraje se do doby, než přinese hráč z jakéhokoliv týmu vlajku nepřítele pořadatelům.

Dobývání kopce (nebo čehokoliv jiného - Už samotný název určuje typ hry. Hraje se o dobytí "kopce". Hra končí dobytím "kopce" nebo jeho ubráněním, závisí na úkolu akce. Hraje se v poměru 3:5.


Vybavení pro hru

Základním vybavením pro bezpečnou hru paintballu jsou: ochranná maska, zásobník, láhev s CO 2 nebo vzduchem a nakonec kuličky... Toto Vám úplně postačí na to, aby jste se mohli a sebrat a jít si s kamarády zahrát hru "za humna". Výše popsané je úplné minimum pro bezpečnou hru, samozřejmě existuje další sortiment pro větší pohodlí této hry, není nezbytné (rukavice, nákrčník, vesta apod.).

 


Trocha teorie o zbraních

Existují tři druhy markerů: pump-action, semi-automat a elektro-pneu.

Pump-action nebo jinak řečeno pumpičky jsou markery, u kterých musíte po každém výstřelu ručně nabít. Nejčastěji používají k výstřelu jednorázové 12g CO2 bombičky, ale není výjimkou ani marker upravený pomocí redukce na větší bomby, které jsou na provoz mnohem ekonomičtější. Samozřejmě se vyrábějí i markery s již přímým upínáním velké láhve, která v těchto případech nahrazuje pažbu. 

 

 

 

Semi-automaty jsou poloautomatické markery většinou poháněné CO2 z velkých bomb. Funkce je jednoduchá, co stisk spouště - to výstřel. Tyto markery patří v současnosti u nás k nejrozšířenějším převážně kvůli své ceně a užití. Samozřejmě se vyrábí v různých variantách a účelu použití, amatér-profesionál, sportovní-military paintball.Elektro-pneu markery jsou plně automatické. Mají možnost nastavení několika módů střelby, většinou semi-auto, full-auto a tři výstřely v dávce, a už záleží jen na hráči jaký mód si vybere. Tyto markery používají v nižších kategoriích pohon na CO2 a lepší, výrazně dražší modely stlačený vzduch. U těchto hraček je nutné brát ohled na kadenci a dovybavit svou zbraň elektrickým zásobníkem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


V našem týmu používáme zbraně Spyder Victor, zařazují se do skupiny semiautomatů. Efektivní dostřel zbraní je přibližně 50m (záleží na nastavení zbraně). Všechny paintballové zbraně používají jako svůj pohon CO2 nebo vzduch. Tlakové nádoby jsou různé: od 12 gramové bombičky až po 20 oz. láhve s náplní okolo 1kg /my používáme bombičky 12oz/. Nevýhodou je, že se zbraně dovážejí z ciziny, čemuž následně odpovídá i jejich cena na tuzemském trhu. Na zbraň se nasazuje zásobník, který obvykle pojme 200 kuliček. Ty jsou do hlavně dopravovány gravitací, což určuje držení zbraně. Zásobníky mají drobnou chybu a to, že některé se neopatrným zacházením mohou během hry otevřít a vysypat. Preventivně se proto přelepují.....

 

 


Naprosto NEZBYTNÁ součást výstroje. Kdybyste kromě zbraně neměli mít nic jiného, tak masku za všech okolností mít musíte!

Během hry si žádný hráč nesmí za žádných okolností sundat masku z obličeje!!!

Důvod tohoto bezpečnostního opatření je prostý: jakkoliv je paintball bezpečná hra, stále letí vystřelená kulička takovou rychlostí, že vás může připravit o oko. Několikrát se to již stalo, proto je na nasazená maska po celou dobu pobytu na hřišti naprostou nutností. Masku nesmíte sundat ani kdyby se vám mlžila (musíte dočasně opustit hru a pak se do ní vrátit)! Aby se maska zbytečně nemlžila, je plexisklo postříkáno ochrannou vrstvou proti mlžení. Po zásahu masky je nutné ji důkladně očistit od mastné náplně kuliček. Průhledná část masky je stejně jako cyklistické brýle vyráběná v různých barevných tónech, které zvyšují ostrost vidění. Maska kromě očí chrání ústa a uši. Většina masek má i plastový kšilt nezbytný v terénu, kde se často střídá slunce a stín. Lidé obvykle kombinují masku s kšiltovkou obrácenou kšiltem vzad. Tím si chrání i temeno hlavy. Nejsou povoleny žádné alternativy jako sluneční či lyžařské brýle!

 

 


Rukavice podstatně neovlivňují váš komfort hry, takže pro hru samotnou nejsou až tak důležité. Chrániče z vnější strany sice částečně chrání ruce před bolestivým štípnutím paintballové kuličky, ale i bez rukavic se dá tato spíše krátkodobá bolest bez větších obtíží vydržet. Další vlastností rukavic je, že odvádějí pot ze spocených dlaní. Největším důvodem proč si rukavice vzít do boje je, že vás mohou ochránit před poškrábáním a odřeninami, které vám herní terén může uštědřit (hlavně pokud rádi skáčete). Částečně si můžete myslet, že dobré rukavice vás mohou maskovat v terénu, ale to zase až taková pravda není.

Preferovaná Lokace?

Lesy,Louky (375 | 15%)
Budovy, Usedlosti (406 | 17%)
Zákopy,Bunkry (394 | 16%)
Kombinace Budova x Les (414 | 17%)
Jiné... (419 | 17%)

Preferovaný styl?

Postupné dobývání (449 | 19%)
CTF (475 | 20%)
Obrana x Útok (488 | 21%)
Scénáře (527 | 23%)
Jiné... (403 | 17%)

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (592 | 38%)
Ne (457 | 29%)
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one